Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
dua tüm inanışlarda fark isim ve formatlarda bulunabilen bir teslimiyet ve isteklerin en saf haliyle istenmesi halidir. İnandığınız din ve inanış biçimine göre çoğunlukla dünyevi konularda elinizden geleni yaptıktan sonrasında isteğiniz doğrultusunda bir yakarma şeklidir. Müslümanların tanrı inancına bağlı olarak tüm duaları onadır ve şükür göstergelerini ona sunar. İnanışlara bakılırsa yakarma etmenin vakitı ve mekanı bulunmamaktadır.

Buna bağlı olarak duayı dilediğimiz süre edebildiğimiz gibi bazen dualarımıza ayrıca özen göstermek isteyebiliriz. Yakarma ederken neyi iyi mi yapmamız gerektiği konusunda yardım almak da çok doğaldır. “yakarış ederken nelere dikkat etmeliyiz? Yakarış ederken özellikle yapmamız gerekenler var mıdır?” sorularının keskin yanıtları olmasa da bildiklerimizi sizler için derledik.

Duanın allah ile kul içinde özel bir mesajşim şekli olduğunu her kişinin duasının özel ve özgün olduğu unutulmamalıdır. Dualarınızın şifası ve kabulü nasıl daha çok artar hep birlikte göz atalım.

Duaya Etmeye Hazırlık iyi mi Olmalıdır?
Yakarma kişilerin kendilerini yetersiz gördüğü mevzularda destek istemesidir. Olmasını istediği şeylerin çabalarının tesirinin artması için yapılan ibadetlerdendir. Dua bir tek arzu ihtiyaç ve talepler için yapılmaz. Şükür ve en temelinde ise yakarma olarak gerçekleştirilir.

Bizleri yaratana her an minnet ve teşekkürlerimizi sunmanın en kolay gerçekleştirilebilir halidir. Duanın zamansızlığından bahsetmiştik fakat özenilerek meydana getirilen her iş benzer biçimde yakarış da özen istemektedir. Duaya başlamadan önce şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

Bedeninizin ve kıyafetlerinizin temiz olması tıpkı bir misafirliğe giderken kendimize dikkat ettiğimiz gibi allah katına da özeni göstermektedir.
Bulunmuş olduğunuz ortamın temiz ve ferah olması sizlere kendinizi daha iyi hissettirecektir.
Duaya başlamadan önce çevrenizde dikkatinizi dağıtan noktaları kaldırmalısınız.
Yakarış ederken samimi ve içten filtresiz bir şekilde kalbinizden ve dilinizden dökülecek sözcüklere izin vermeniz sizleri rahatlatacaktır.

Dua nasıl Edilir?
İbadetinizi ve şükrünüzü tanrı’a sunmanızın birçok farklı noktası buluVolkan. Sadaka vermek, kurban kesmek, iyi amellerde bulunmak ve hatta gülümsemek bile bazen bir ibadet şeklidir. Sizleri iyiliğe yönlendiren iyi hissettiren ve kalbinizi karartmayan davranışlardan uzak kalmak da bir ibadettir.

İbadetinizi ve iletişiminizi sağlamanızın bir öteki yolu ise duadır. Değindiğimiz noktalardaki benzer biçimde duaların mevzularının yahut zamanlarının herhangi bir sınırı bulunmamaktadır. Buna karşın senelerdir süregelen alışkanlıklar ve büyüklerimizden görmüş olduklerimiz ile birlikte “yakarma nasıl edilir?” sorusuna cevap genel olarak şu şekildedir:

yakarış ederken bedenen abdestli ve temiz bulunmalısınız.
Duaya besmele ve hamd ile başlanması önerilmektedir.
Duadan önce şükür namazı yahut zaman namazı kılmak isteyebilirsiniz.
Duanıza hamd ederek ve bağışlanma dileyerek başlamak önerilenler arasındadır.
Dualarınızı detaylı ve detaylı bir halde dile getirmelisiniz.
Yakarış ederken ellerinizi gökyüzüne doğru malum dua pozisyonuna getirerek yakarma edebilirsiniz.
Açık eller ve ket vurulmamış bir dilden dökülenler allah katına izni doğrultusunda ulaşacaktır.
Yakarış ederken bireysel isteklerinizin yanında çevreniz ve toplum içinde dualar etmelisiniz.
Ettiğiniz duaların ihsanı ve tesiri için yukarıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz.

Yakarma ve İçtenlik
Günlük yaşantınızda kimsenin bilmesini istemediğiniz istekleriniz, paylaşmaktan çekindiğiniz davranışlarınız ve kötü diye adlandırılabilecek hareketleriniz olmuş olabilir. Gözlerden uzak ve tek olarak düşündüğünüz fikirler gerçekleştirdiğiniz eylemler siz kendinizi tek sanmanıza karşın gözetilmektedir. İşte duada böyle bir şeydir. Allah sesinizi duyar ve dualarınızı dinler zaman içinde kabulü veya daha hayırla neticelanacak olaylara vesile olması tam anlamıyla insanoğlunun şansının göstergesidir.

Yakarış ederken kendinizle konuşur şeklinde filtresiz, yargılamadan, içtenlikle ve dürüst bir halde iletişim kurmalısınız. Tegabun suresinin 4. Ayetinde de açıklandıği benzer biçimde “tanrı sinelerde olanı bilendir.” Sizler dile getirmeseniz de derdinizi ve dermanınızı bilen yaratıcıya edeceğiniz duaların kabul olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara

papaz büyüsü bağlama büyüsü bağlama büyüsü papaz büyüsü jigolo ajansı jigolo ajansı jigolo ajansı jigolo ajansı jigolo ajansı jigolo ajansı jigolo ajansı jigolo ajansı jigolo ajansı bağlama büyüsü