Sıkıntı Duası Nedir

Sıkıntı Duası Nedir

Sıkıntı Duası Nedir Denildiği zaman farklı dualar karşımıza çıkıyor. İnsanlar içinde bulundukları durumlara bakılırsa farklı sure ve dualar ile birlikte tanrı’tan ferahlık isteyebiliyorlar. Aynı zamanda peygamber efendimizin bu şekilde durumlarda neler yaptığını da araştırıyorlar.

Böylelikle de sıkıntılı süreçlerin son bulması ve mutlu olabilmek adına güzellikleri de tanrı’tan isteyebiliyorlar. Tanrı sıkıntılı kullarını O’na yönelmeleri durumunda sadece bırakmıyor.

Bu yüzden de insanoğluın içlerinde bulundukları sınav süreçlerinde tanrı’a yönelmeleri ve güzellikleri de tekrar allah’tan istemeleri gerekiyor. Özellikle de kalpten edilen dualarda hakkaten inanan kimseler, tanrı’tan istemeleri arkasından yine mutluluklarına ulaşabiliyorlar.

İnsanlar hayatlarının çeşitli zaman dilimlerinde sıkıntılı süreçler yaşayabiliyorlar. Böyle süreçler içinde insanların özellikle de sakin kalmaya ve zorluklara göğüs germeye hazır olmaları gerekiyor.

Ancak bazı durumlarda insanlara imtihanları fazlaca ağır gelebiliyor. Bu şekilde durumlarda insanoğluın kesinlikle tanrı’a sığınmaları ve kolaylıkları da tanrı’tan istemeleri gerekiyor. Tam olarak bu noktada da devreye sıkıntı sureleri ve duaları giriyor.

Ferahlamak İçin Hangi Surenin Okunması Gerekir?
Ferahlamak için sure okuyarak sabrı da tanrı’tan isteyen kişilerin özellikle de belirli sureleri okumaları gerekiyor. İslam’ın mukaddes kitabı Kur’an – ı Kerim içine yer edinen sureler ile birlikte insanoğlu sıkıntılı süreçlerinin üstesinden çok daha basit gelme imkanı elde ediyor.

İçlerindeki sorunnın sona ermesini isteyen kişiler özellikle de İnşirah suresi okudukları süre kendilerini çok daha iyi hissedebiliyor. Her türlü sıkıntının çözülmesini ve giderilmesini sağlayan bu surenin hakikaten de inanılarak çok içten okunması gerekiyor. Böylelikle allah’ın da izni ile beraber çözülmeyecek hiçbir sıkıntı kalmıyor.

İnsanlar bazı zamanlarda kendilerini ruhsal anlamda oldukca bitkin hissedebiliyorlar. Böyle durumlarda insanların ruhsal sıkıntı duası okumaları son derecede etkili oluyor. İnsanlar özellikle de içlerinin sıkılması durumunda İnşirah suresini okudukları zaman ferahladıklarını da hissedebiliyorlar.

Özellikle de yapılan ibadetlerin peşinden bu surenin okunarak yakarış edilmesi durumunda hepimiz allah’ın da izniyle sıkıntılarından ve ruhsal daralmalarından kurtulma olanakı elde ediyor.

Peygamber Efendimiz sorunlı Zamanlarda Ne Yapardı?
Peygamberimizin sıkıntı duaları da bir çok birey tarafından araştırılan mevzular içinde içeriyor. İnsanlar özellikle de peygamberimizin sıkıntılı olduğu zamanlarda neler meydana getirdiğinı ve bu süreçleri iyi mi kurtulduğunı merak ediyor. Bu zamanlarda peygamber efendimizin okumuş olduğu sıkıntı duası “Ya Hayyu Ya Kayyum! Bi rahmetike esteğisu” olarak karşımıza çıkıyor.

İnsanlar özellikle de çok bunaldıkları anlarda bu duayı ettikleri vakit içlerinin çok daha ferah hale gelmesi mümkün hale geliyor. Bununla birlikte insanoğluın sorunlı süreçler yaşadıkları anlarda mutlaka isyan etmemeleri gerekiyor. Bunun yerine allah’a yakın olarak tüm güzellikleri O’ndan istemek gerekiyor. Böylelikle de sorunlı süreçler çok daha basit bir biçimde atlatılıyor.

Çok Mutsuz Olanların Hangi Sureyi Okumaları Gerekir?
Çok mutsuzlar için sure arayan kişiler de içlerinde bulundukları süreçlerden bir an önceden kurtulmak istiyorlar. İnsanlar çok mutsuz olduklarında ve kendilerini tamamen çaresiz hissettiklerinde mutlaka İnşirah suresini okumaları gerekiyor.

Çünkü Yüce allah bu sure içerisinde tüm insanoğluın sorunlarının sona geleceğini ve aynı zamanda da Kendisine yönelmeleri icap ettiğini belirtiyor.

Bu nedenle de insanoğluın özellikle de sıkıldıkları zamanlarda bu sureyi hakikaten de yürekten inanarak okumaları gerekiyor. Bununla birlikte insanoğlu şu tespihleri çekmelerinin arkasından yakarış ettikleri süre da duaları daha faziletli hale geliyor;

Es selam
El Mümin
Ya Hafız
Ya Hayyu
Ya Kayyum
Bu tespihlerin çekilmesi arkasından tanrı’a yakarma eden kişiler sorunlarını atlatırken kendilerini çok daha rahat ve ferah hissediyorlar. Belirtilen nedenlerden dolayı insanların imtihan süreçleri içerisinde mutlaka allah’a yönelmeleri ve bu süreçlerinin bir sona geleceğini kendilerine hatırlatmaları gerekiyor.

İçimizdeki sıkıntıyı Gidermek İçin Hangi yakarış okunur?
En çaresiz anda okunacak yakarış da artık yaşamdan hiçbir beklentisi olmayan ve kendilerini tamamen aciz hisseden kişilerin okuması ihtiyaç duyulan yakarma olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de sorunlı süreçlerden geçen insanların namaz şeklinde ibadetlerin arkasından allah’a yakarma etmeleri gerekiyor.

Çünkü meydana getirilen ibadetler peşinden yakarma edilmesi, edilen duaların tesir gücünü yükseltiyor. İnsanlar ibadetlerinin ardınan İnşirah surelerini okuduklarında ve ardından da sıkıntılı süreçlerin sona ermesi için allah’a yalvardıkları vakit kendilerini daha rahat hissederler. Tanrı’ın izniyle sıkıntıları daha kolay geçer.


1 Aralık 2023 tarihinde yayınlandı, 4 kez görüntülendi

Sıkıntı Duası Nedir Medyum Hoca

DİĞER YAZILAR

Papaz Büyüsü Nasıl Yapılır Etkisi Nedir

Papaz büyüsü kötü niyetli ve iyi kalpli olarak yapılabilen büyü çeşitlerinden biridir. Genel kullanımı, evli bayanlar tarafınca kocalarını evlerine bağlamak için yapılır. Bu büyü ile kocalarının evlerine ve kendilerine bağlanmalarını isterler. Büyüyü yapmış oldurmak ve bozdurmak isteyenler ne olursa olsu...

6 gün önce Oku »

Büyü Nasıl Bozulur

Büyüler antik çağlardan beri insanoğlunun yaşamındadır. Toplumlar tarafınca çeşitli şekillerde kabul edilmiş ve uygulanmıştır. Büyü icra eden insanlara büyücü denilmektedir. Büyücü diye anılan kişiler büyüleri meydana getiren kişilerdir. Ancak toplumda büyü nasıl bozulur? Sorusunun cevabını verebilecek kişile...

6 gün önce Oku »

Büyü Yapıldığını Nasıl Anlarız

Büyü Yapıldığını Nasıl Anlarız? Geçmişten beri günümüze kadar gelen büyü yapma tinsel bir güç olarak nitelendirilir. Fazlaca duyarlı bir vaziyet olan büyü konusunda biroldukça konu merak edilmektedir. Peki, büyü yapıldığını iyi mi anlamış olurız? Bu konu hakkında oldukça açıklamalar mevcuttur. Enerjinin kontr...

6 gün önce Oku »

Sabun Büyüsü Nedir Nasıl Yapılır

Sabun büyüsü, bir kişiyi etkilemek veya onun üzerinde kontrol sağlamak için kullanılan eski bir büyü türüdür. Bu büyünün yapılması oldukça kolaydır ve çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Bir sabun büyüsü yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler sabun, kağıt parçası, kalem ve birkaç iğne veya çivi gibi keskin nesnele...

6 gün önce Oku »

Bakla Büyüsü Nasıl Yapılır

Bakla büyüsü çoğu zaman istenilen bireyin büyü yapmış oldurılan kişiye bağlanması için yapılır. Yapılan büyü yardımıyla dilediğiniz fert ile beraber olmak mümkündür. Bağlama haricinde aileler çocuklarının mutluluğu içinde bakla büyüsü yaptırır. Bakla büyüsü iyi mi yapılır sorusunun cevabı büyünün türüne nazar...

6 gün önce Oku »